PARTILIA
Malé přátelské vinařství Jiřího Kuchaře a Antonína Novotného
najdete téměř na konci sklepní uličky ve Chvalovicích.
Název vinařství PARTILIA odkazuje ke vznešené císařské lípě, která roste před sklepem toho vinařství. Název je kombinací latinských slov „u lípy“.
Od píky až k Vinařství roku
Vína vyrábí z vlastních i koupených hroznů v miniaturních partiích po 300 až 500 kusech ve třech různých řadách, jež jsou označeny DEN, VÍKEND A SVÁTEK.
Mladí vinaři se vždy snaží dělat jen taková vína, která maximálně respektují původ a stav hroznů, s důrazem na zachování kvality během celé výroby.
Charakteristika vinařství
Jiří Kuchař a Antonín Novotný jsou dva obyčejní kluci, jeden z Chvalovic a druhý z Dyjákoviček, jižně od Znojma. Dva kamarádi, pro něž je víno součástí života, se po několika večerech a společně vypitých lahvích rozhodli, že ve svém volném čase budou naplno pracovat na tom, aby se o svá vína a radost z nich mohli podělit s lidmi, kteří o to budou mít zájem. Cílem mladých vinařů je vyrábět jen taková vína, za kterými si plně stojí. „Víno děláme naplno. Občas s hlavou v oblacích, ale vždy pevně nohama na zemi. Jsme přesvědčení, že se nikdy a před nikým nemusíme stydět je nabídnout k ochutnání,“ říkají.
Vína se rozhodli vyrábět ve třech řadách – Den, Víkend a Svátek. Každá řada je jiná a vína v nich se liší, a to především původem a vhodností hroznů pro konkrétní víno, dále pak stylem výroby jednotlivých řad.
Hrozny pro vína lehčího typu pochází z jejich vlastních záhumenkových vinohradů z Chvalovic a Dyjákoviček, o které se sami starají. Při samotné výrobě pak u těchto vín preferují ušlechtilou kulturu kvasinek s využitím moderních výrobních postupů, díky čemuž následně vznikají příjemná a ne příliš složitá vína s nízkým obsahem alkoholu a líbivým aroma. U vín z hroznů zakoupených u profesionálních producentů převážně z integrované produkce se naopak snaží volit takovou výrobní technologii, která neruší a nemění kvalitu a původ suroviny a ubírá se spíše tradičními cestami, jako je např. prodloužení doby ležení na jemných kalech či využití dřevěných sudů za účelem získání plnějších a charakternějších vín.