Hroznový olej
Hroznový olej - Vitis vinifera oil
Vinařské podniky, které zpracovávají velké množství révy vinné, nechtějí nechat nic ležet ladem. Zajímavým výrobkem může být olej z hroznových jader, peciček révy vinné, které by jinak skončily úplně bez užitku. Z jader je možné vylisovat hroznový olej, který má podle mnoha pramenů takřka zázračné účinky.
Zůstaňme však na zemi a podívejme se na jeho složení a specifika.
Hroznový olej je zajímavý svým vysokým podílem nenasycených mastných kyselin (omega 3, 6 a 9), celou řadu vitamínů, obsahuje významné množství antioxidantů chránících lidské tělo před volnými radikály. Je bohatý na celou řadu dalších látek, jako jediný z olejů obsahuje oligomerní proanthocyanidiny (OPC), čili flavanoidy, polyfenoly. Některé zdroje jej dokonce uvádějí jako elixír mládí, protože díky obsaženým složkám snižuje riziko rakoviny a arterosklerózy, zpevňuje stěny cév. Že by člověk po jeho požití mládl, nebo by se mu zastavilo stárnutí, je samozřejmě úsměvné. Ovšem díky svému složení patří mezi nejzdravější oleje.
Hroznový olej se vyrábí lisováním za studena, obvykle se ještě rafinuje. Vzhledem k svoji ceně se řadí mezi luxusnější zboží. Málokdo jej tedy použije na smažení, byť se přepaluje až při teplotách výrazně převyšujících 200°C. Může se používat jako přídavek do jídel či nápojů. Má však i zajímavé kosmetické vlastnosti, mnozí jej aplikují na suchou či poškozenou pokožku, jelikož má antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Díky obsahu kyseliny linolové působí na pokožku zvláčňujícím efektem a dobrým hydratačním účinkem. Při aplikaci se snadno vstřebá a nezanechává nepříjemný pocit mastnoty jako jiné preparáty, zadržuje vlhkost a při jeho pravidelné aplikaci zabraňuje stárnutí pokožky. Bývá součástí některých vlasových kosmetik, některé zdroje dokonce radí použití přímo do vlasů. Jeho vlastností si všimli naše předkové již ve středověku a používali ho již před mnoha stoletími v tehdejší kosmetice. Na jeho ceně se podepisuje výrobní náročnost. K výrobě jednoho litru oleje je zapotřebí podle druhu hroznů okolo čtyř desítek kilogramů hroznových jader. Takové množství se získá přibližně z dvou tun hroznů. |
text: Jiří Eisenbruk, 2019