Vinařství Markel
Viniční usedlost - či majer rodiny Markel zasazený do rozsáhlé zahrady anglického stylu se nachází na rozhraní viničních tratí Kacperky a Na zámku, odkud odedávna pocházejí jaroslavická vína. Vinařství Markel navazuje na vinařský um předků rozvíjený na Jaroslavicku již od 17. století.
Terroir jako klíč k jedinečnosti: Kacperské vinice spojují minulost s přítomností
Vína z produkce rodiny Markel byla před dvěma sty lety dodávána do Říma a před jedním stem let do Vídně.
Nynější usedlost sází na snoubení tradice s moderními technologiemi zachovávajících však lidský rozměr, specializuje se na malé partie přívlastkových vín s jedinečným terroir. Kacperským vinicím dodávají nezaměnitelný charakter naváté spraše ukrývající hlubiny Sarmatského moře - pravěkého oceánu.
Charakteristika vinařství
Vinařství provozují manželé Marika a Martin Markelovi. Marika je mladou vinařkou pocházející z tradiční vinařské rodiny, jejíž kořeny sahají až na Slovensko a Rumunsko. Martin patří do jedné z nejstarších rodin ze Znojemské vinařské podoblasti, která vlastnila vinice již v 17. století. V polovině devadesátých let získal v rámci restitucí kvalitní viniční tratě v katastru obce Jaroslavice, kde v roce 2000 vypěstoval první hrozny na prodej. Potkali se roku 2005, kde jinde než na jaroslavické vinici, a už v roce 2007 spolu vyrobili první víno. Markelovi jsou párem, který vznikl navzdory v pohraničí dlouze přežívajícím předsudkům. On je z rodiny vystěhovaných, ona z dosídlovaných. Pěstují hrozny a vyrábí víno s opravdovým zanícením.
Martin Markel, vinohradník vinařství Markel, od roku 2011 profesor výběrového předmětu "Kulturní dějiny vína" na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně je zaníceným znalcem vinařské historie.
Nové horizonty ve vinařství a výzkumu
Kouzlo rodinného vinařství Markelů tedy nejlépe pochopíte z jeho vlastních slov: „Původnost a skvělost jaroslavických vín je předurčena jedinečným terroir uchopovaným vinaři z Jaroslavic, v jejíchž sklepech zrají tradičně poklady z jaroslavických a oleksovičských vinohradů. Naše vína se vyznačují mohutným tělem, plností, harmonií cukrů a kyselin. Hlinité spraše zdejších viničních hor I. kategorie (Na zámku, Kacperky a Na vinicích alias V Motole) podmiňují sytost jejich barvy, u mladých vín odrůdovou výraznost, léty se však naše vína zakulacují a tóny nazrálosti signalizují eleganci stáří. Soupeření atlantického klimatu od západu a panonského od jihovýchodu daruje jaroslavickým vínům v onom klání chladna a vlhka se suchem a horkem pronikavou vůni. Trpělivost vinařů je pak zkoušena při čekání na botrytický podzim, jenž vyzvedá jen některé ročníky na nebesa požitku.
Co by však bylo tělo jaroslavických vín bez duše. Tu formuje umění vinařů a tradice zdejšího vinařství. "Jaroslavické" tak vypráví příběh o svých počátcích ve 13. století, o zeselštění vinaření ve století 17. a 18., o svém vrcholu v 19. věku, kdy díky spolkovým aktivitám občanů a místním vinařským firmám se konstituuje "Jaroslavické" (Joslowitzer) jako uznávaná značka řazená před sto léty mezi "7 nej" na Znojemsku (po bok Šobesu a Lampelbergu). Viniční usedlost (majer) Markel - svorník mezi minulostí a současností jaroslavického vinařství - klade u svých vín důraz na terroirový soulad jejich těla a duše, jež vyprávějí svým milovníkům i náhodným konzumentům velkolepý příběh.“ Martin Markel spolupracuje v současné době s lednickou vinařskou fakultou MZLU na knize o šlechtění původní moravské vinné kvasinky, kde rozšiřuje téma terroir o sociální vazby.
POZOR! Vína z vinařství Markel jsou vyráběna tradiční metodou malovinařů. Nesmí prodělat výrazný tepelný šok. Je třeba je skladovat v temnu (stačí ponechat v kartonech), naležato a nejlépe při stabilní teplotě 5 až 15 stupňů Celsia. Šetrné zacházení s vínem vám zaručí dokonalý zážitek z vína malovinaře!